Історія нашої бібліотеки

Кам’янець – Подільська міська бібліотека-філія № 8 для дітей  розпочинає свою історію   з

1968 р.

У Кам’янці - Подільському створено широку мережу культурно-освітніх закладів. При постійній турботі культурно-освітніх діячів в цьому році була організована і відкрита бібліотека для дітей  № З за адресою Пушкінська, 38 (полу підвальне приміщення, загальною площею -167,7м2.)

Відразу розпочали свою роботу два відділи бібліотеки:

- відділ обслуговування дошкільнят та учнів 1-3 класів 

  (абонемент та читальний зал);

- відділ обслуговування 4-8 класів

   (абонемент та читальний зал).

 Очолювала бібліотеку завідуюча Малярчук Лариса Семенівна.

Працівники бібліотеки кожного відділу прийняли своїх улюблених читачів. На той час відвідували бібліотеку читачі - учні шкіл мікрорайону

№ 9, 14, 15.

 Основною метою бібліотеки було сприяти реалізацій державної політики в галузі культури та освіти, прийняти участь в допомозі розвитку навчально-виховного процесу, за допомогою книги виховувати в учнів-читачів глибоку відповідальність, національну свідомість, формувати в них потреби саморозвитку і самовдосконалення. Кожен бібліотекар навчав учнів-читачів користуватися книгою,

фондами бібліотеки8 довідковим апаратом. Форми бібліотечно - бібліогріфічної роботи були різними. Це і бесіди(індивідуальні та рекомендаційні ), і Дні інформації;

Дні бібліографії та бібліотечно-бібліографічні консультації, книжкові виставки, презентації книги, відкриті перегляди літератури і найголовніше - бібліотечні уроки.

В 1968 році книжковий фонд бібліотеки № 3 для дітей  становив 2892 примірників книг.

Було обслужено читачів - дітей 1621.

В період з 1969-1975 у бібліотеці працювали одні із кращих бібліотечні працівники.

Це:

Малярчук Лариса Семенівна - завідуюча бібліотекою.

Бібліотекарі:

Суслова Любов Миколаївна, Пшитаківська Світлана Михайлівна.

В ці роки для розвитку дитячої бібліотеки на першому етапі стало формування основ інформаційної культури. Потрібно було зацікавити  читача книгою, викликати в нього інтерес до читання, заохотити його до здобуття та поповнення своїх знань. Тому, під час проведення масових заходів бібліотекарі сформовували у  читачів-учнів (особливо молодших класів) загальне уявлення про бібліотеку як скарбницю людського знання, невичерпного джерела інформації. Для учнів 1-3 класів проводилися екскурсії, літературні подорожі організовувались масові заходи у вигляді свята, зустрічі з книгою. Доцільно використовувались ілюстровані плакати про книги, книжкові виставки, на яких були представлені найкращі, най цікавіші гарно ілюстровані книги. Саме так працівники бібліотеки, формували у читача вміння вибирати книги для самостійного читання відповідно до рівня своїх можливостей, вчили дітей орієнтуватися у книжці і серед книжок.

    З 1976 по 1979 року колектив бібліотеки залишився без змін.

    В 1976 році бібліотека стала одним із філій загальної системи бібліотек міста.

    Тепер вона стає міською   бібліотекою - філією № 8  для дітей

     централізованої бібліотечної системи.

    В цей період в місті стрімко зростали нові будівлі. Саме в мікрорайоні бібліотеки №8 збільшується приріст населення. Побудована нова гарна школа № 16. Тепер бібліотека почала обслуговувати учнів шкіл № 9, 14, 15, 16. Збільшилась кількість читачів, збільшився фонд бібліотеки.

    Працівниками бібліотеки проводяться різноманітні літературні подорожі, конкурси, вікторини, літературні ігри, ранки, конференції. Бібліотекарі тісно працюють з вчитилями шкіл мікрорайону. Залучають до бібліотеки батьків учнів-читачів.

     В 1979 році у бібліотеку приходять на роботу нові працівники:

Флімер Т. В.-бібліотекар відділу 4-8 класів та

Байдюк Г. Д. - бібліотекар читальним залом відділу обслуговування 4-8 класів.

    1980 рік знову вносить зміни в роботу бібліотеки, майже весь колектив змінюється.

З червня 1980 року на посаду завідуючої бібліотеки приходить на роботу молодий спеціаліст - Осадчук Ганна Михайлівна.

Бібліотекарі:

-Олянцева Світлана Павлівна, Суслова Любов Миколаївна, Росадюк Наталія Іванівна, Аренцева Євгенія Сергіївна.

Бібліотека далі продовжує бути дитячим інформаційним центром мікрорайону міста.

1981-1985роки - в ці роки дальшого розвитку набула діяльність бібліотек у межах культурно - спортивних комплексів. Творчо використовують свої можливості працівники бібліотеки. Бібліотекарі урізноманітнюють пропаганду книги, надають їй більш конкретного і цілеспрямованого характеру, залучають до читання більше читачів.

Любительські об'єднання і клуби за інтересами - в ці роки найбільш поширені форми масової пропаганди книги.

В 1981 році при бібліотеці розпочав свою роботу гурток  "Умілі руки" на відділі 1-3 класів. У гуртку діти-читачі виготовляли різні поробки, допомагали ремонтувати книги.

Напочатку 1984 року розпочав свою роботу клуб за інтересами  "Дружба"  для дітей 11-14 років .

Ціль клубу: більше дізнатися про життя дітей зарубіжних країн, а саме країни Болгарії. Читачі, які відвідували клуб, листувалися із дітьми країни Болгарії.

1986 рік приніс для бібліотеки  кадрові зміни . Майже весь колектив змінився.

Кульчицька Галина Михайлівна - завідуюча бібліотекою.

 На відділі 1-3 класів працювали:

Геплюк Людмила Василівна- читальний зал ,

 Суслова Любов Миколаївна - абонемент .

 На відділі 4-8 класів працювали:

 Танчук Валентина Володимирівна- абонемент,

Харчук Людмила Вікторівна - читальний зал.

Хвиля змін у роботі бібліотеки продовжувалась .В кінці 1987 року читальні зали відділу 1-3 класів та відділу 4-8 класів було об'єднано в один  читальний зал читальний зал 1-8 класів. На абонементах кожного відділу працювало два працівника. Кожен працівник абонементу обслуговував читачів-дітей по вікових категоріях. Так на відділі 1-3 класів (абонемент):

- дошкільнята та учні 1-х класів - відповідальна за обслуговування

   Кульчицька Г.М.,


   - учні 2-3 класів - відповідальна за обслуговування 
Геплюк Л.В.

 

- на відділі 4-8 класів (абонемент): учні 4-5 класи  - відповідальна за обслуговування Харчук Л.В.

  у 1988році прийшла на роботу, як молодий спеціаліст

Любецька Світлана Георгіївна 

(абонемент выдділу 4-5 кл.)

* учні 6-8класи- відповідальна за обслуговування

Танчук В.В.

Читачів 1-8 класів обслуговувала старший бібліотекар Суслова Л.М.

У 1988 році розпочав свою роботу клуб за інтересами "Азбука прекрасного" для учнів 4-5 класів.

Керівник клубу Кульчицька Г. 

Мета клубу-естетичне виховання школярів середнього віку.

Для дошкільнят та учнів 1-3 класів у 1990 році відкрито кімнату казок читачі молодших класів мали можливість пограти у настільні ігри подивитися діафільми послухати грампластинки та почитати свої улюблені казки.

Відкриваючи дітям двері до книжкових багатств бібліотеки, працівники бібліотеки формують у читача-дитини вміння вибрати книгу, отримати безліч необхідної інформації.

Мета дитячої бібліотеки, стати центром культурного розвитку дитини.

 

В 1991 році у бібліотеці №8 розпочали свою роботу гуртки за інтересами: гурток "Юні чомусики

розрахований для читачів-дітей 2-4 класів;

* гурток «Коли відкривається завіса», для читачів - дітей 5-6 класів. Театр ляльок при гуртку „ Коли відкривається завіса", працював з великою активністю.

Колектив бібліотеки-філії № 8 у 1992 році прийняв молодого спеціаліста на посаду бібліотекаря у відділ обслуговування 1 - 4 класів (абонемент) Портну Лілію Павлівну.

1994 рік вніс зміни в систему роботи бібліотеки.

У бібліотеці знову розпочали свою роботу два читальних зали:

  • читальний зал відділу обслуговування дошкільнят та учнів 1-4 класів;
  •  читальний зал відділу обслуговування учнів 5-9 класів.

 Нарешті учні 1-4 класів почали поводитися в читальному залі відповідно свого віку.

  •   Бібліотека - чи не єдиний заклад, який у повній мірі є і хранителем і популяризатором усього духовного: історії, культури, звичаїв традицій різних націй та народностей.

  Читач дитячої бібліотеки-філії № 8 в 1996-2000 роки росте і розвивається в атмосфері шанування загальнолюдських цінностей і здобутків, саме в дитинстві закладаються основи особистості. Дитяча бібліотека впливає різними формами і методами на становлення дитини її працівники через відповідний інтер’єр наочне розкриття фонду, проведення масових заходів формували у юного читача літературні, естетичні смаки і духовні цінності.

 

Згідно Наказу №14 від 2 вересня 1996 року „ Про надання платних послуг читачам бібліотеки ЦБС..."бібліотека-філіал № 8 почала надавати дітям-читачам такі платні послуги:

  • показ лялькових вистав та діафільмів;
  • позачергове користування літературою підвищеного попиту;
  • нічний абонемент;
  • продовження терміну користування документами.
    1996 рік приніс бібліотеці деякі кадрові зміни,

  Суслова Любов Миколаївни пропрацювавши у  бібліотеці – філії № 8, вийшла на пенсію і її професійну естафету продовжила, молодий спеціаліст

Грицюк Ольга Миколаївна.

  •   В 1997 році колектив бібліотеки знову поповнюється молодим спеціалістом - Пукас Тетяна Миколаївна .

       Бібліотека - частина національної культури. Одвічна функція бібліотек-збереження і передача культурної спадщини з покоління в покоління.

У 2001-2005 роках бібліотека приділяє велику увагу розвитку національної культури. З різними категоріями читачі було проведено багато масових заходів, це і "Зимові вечорниці", літературна вікторина "До джерел народної мудрості", "Великодні свята".

Національно-культурне відродження неможливе без відродження рідної мови. Мова - це нетлінний скарб народу, в ній-єдність, сила й неосяжна душа суспільства. У бібліотеці експонувалася книжкова виставка "Мово українська, гордість моя" проводилося свято рідної мови „Мово моя, солов’їна". Багато уваги приділялось природничій та екологічній освіті. Змістовні книжкові виставки, виставки дитячих малюнків, літератури і подорожі допомагали юному читачеві більше пізнати світ природи.

Згідно Наказу № 14 від 2 вересня 1996 року „Про надання платних послуг читачам бібліотеки ЦБС..." з 2004 року  введено платне оформлення реєстраційного  документу  до бібліотеки.

В червні 2005 році місцева влада виділила нове приміщення для бібліотеки - філії № 8 для дітей і перевела з аварійного, підвального приміщення в світле гарне  та сучасне.

            Дитина - абсолютна цінність нашої держави. Основним завданням сьогодні працівників бібліотеки-філії № 8 є зрозуміти і пізнати світ дитини. Через книгу допомогти побачити  дітям-користувачам зв’язок з реальним світом, розкрити творчі можливості, сформувати індивідуальну особистість

       Працівники бібліотеки – філії №8 відділу 5-9 класів особливу увагу  приділяють підліткам.

       У підлітковому віці формуються нові способи мислення, що дають можливість по-новому ставитись до навколишнього світу.  Підлітковий вік характеризується висуненням на перший план ціннісно - орієнтаційної діяльності, пошуку змісту життя, самостійного визначення морально-етичних ідеалів.

      Саме тому вже одиннадцять років  в читальному залі на відділі 5-9 класів працює літературно-театральний гурток ”Зелений пагін”.

       Мета гуртка:

              Виховувати естетично розвинену особистість, розвивати творчі здібності, сценічної культури мовлення.

          Відвідуючи гурток гуртківці знайомляться з кращими літературними творами, працюють над постановкою голосу, беруть участь в масових заходах, виступають у ролі ведучих та акторів. Заняття проходять 1 раз в місяць. Паралельно із засвоєнням теоретичних знань гуртківці набувають і практичні навички.  Діти які добре вчаться і мають від природи хороші акторські, письменницькі здібності, отримують головні ролі в масових заходах.  На  першому році навчання ( діти віком від 11-ти років) знайомляться з теоріє театрального мистецтва, костюмом, гримом, читають драматичні твори знайомляться з творчістю видатних письменників та поетів.

 В гуртку проводяться також теоретичні заняття :

- постановка голосу;

- анатомія мовного апарату;

- вправи на види дихання, комбінування типів та вправи на вироблення

носового дихання;

- голос.  Робота над ним. Характеристика мовного голосу;

- дикція й артикуляція. Робота над постановкою голосу. Тренувальні вправи на вимову звуків;

- координація голосу і рухів. Тренувальні вправи органічного поєднання мови і рухів;

- мова в житті й на сцені. Поняття сценічної мови;

В кінці кожного навчального року гуртківці проводять масовий захід, у якому демонструють напрацьовані за рік знання. Деякі гуртківці  пробують себе в літературній творчості, пишуть свої перші вірші, казки, оповідання.

  Програма другого року навчання передбачає закріплення та вивчення нових елементів акторської психотехніки, триває робота над удосконаленням мовного апарату.

 Уміння дитини органічно діяти у запропонованих обставинах . Перенесення відчуття правди на оточуючі предмети. Уміння виконувати поставлене зав­дання, визначати тему, ідею. Конфлікт, події. Імпровізація.

Знайомство  з тра­диційними, українськими святами. Циклічність свят. Українська обрядовість.

       Третій рік є  визначальним в оволодінні літературно-акторською майстерністю.

   Гуртківці отримують поняття про інтонацію, її мовні функції,

закономірності. Правильне фразування як головний засіб виразного читання.

Проводяться літературні обговорення  книг. Підчас обговорення діти вчаться аналізувати художній твір, формувати свою точку зору.

        Четвертий рік для гуртківця є завершальним етапом.

   Дитина вже володіє виконавською майстерністю читця. Може вибрати матеріал для читання. Володіє мімікою, жестами.

Вміє читати гуморески, монологи, вірші, байки. Самостійно опрацьовує вибраний літературний образ для того чи іншого виступу.

 Головним екзаменом для дитини-гуртківця є участь у масовому заході.

   Кращі масові заходи які були проведені гуртком "Зелений пагін"  це:

- літературний конкурс читців – „Сміхологія” презентація книги

                                                        П. Глазового;

- літературне театралізоване свято „Українцями ми народилися „;

- літературні мініатюри  „У мудрий світ чудесних скарбів – книг”;

- літературні посиденьки „Свято Калити

      Наша бібліотека сьогодні

             В коло обслуговування бібліотеки входить   cім  шкіл,  п’ять дитячих садків, школа  слабозорих дітей та дітей з різними вадами.

Напрямками діяльность бібліотеки є інформаційне забезпечення освітньої і виховної сфери, допомога

 у вивченні ірозширенні знань учнівз предметів шкільної програми та увихованні культури читання,

  організація дозвілля дітей, розвиток їхніх творчих здібностей.

 

  ФОРМИ  І   МЕТОДИ   ПОПУЛЯРИЗАЦІЇ   ЛІТЕРАТУРИ

         Значною мірою змінилися у бібліотеці форми соціокультурних заходів — сьогодні це:

                 брейн - ринги, літературні мандрівки–подорожі, бліц–конкурси, інтелектуальні ігри, презентації нових книг та періодичних видань на теми:

                    «люби, вивчай, свій рідний край»,

     «в пошуках стародавніх скарбів», «минає все, лиш, слово не мине», «подорож у книжковий океан».

             Це спонукає дітей розширювати свій світогляд,багато читати,мислити,щоб бути першими удоброзичливому суперництві  знань. Цікавота нетрадиційно популяризуються правові знання. На такі заходи, як «Підліток. Право. Закон», «Круті забави з жахливим кінцем», «Права дитини в сучасному світі» запрошуються працівники  міліції у справах неповнолітніх, відділу сім'ї та молоді, проводиться зустрічі за круглим столом, година спілкування  тощо.

 

Google Maps content is not displayed due to your current cookie settings. Click on the cookie policy (functional) to agree to the Google Maps cookie policy and view the content. You can find out more about this in the Google Maps privacy policy.